(По български и по съветски. Пардон – „по-русски“)
На всеки се е случвало поне един път в живота да бъде споходен от внезапен порив на неудържимо желание – какво ти желание – направо спешна нужда да посети някое заведение. Но не кафене, сладкарница или ресторант, преследван от вълчи глад. Желанието е да се посети място за облекчаване на някоя своя остро настъпила физиологическа потребност – с по-силен или по-слаб интензитет, както и с по-голям или по-малък обем. Абе, иначе казано – зор!
Така се случи и с мен – дали от някаква моя вътрешна потребност, или провокиран материала за изкуството сред руската култура, в който показах една от най-известните картини на Василий Шулженко:

Василий Шульженко – „Сортир“ (1991 г.)
Затова и реших да обърна внимание на тези специфични по своята функция, и още по-специфични в своя аромат заведения. Замислих се за удобствата, които днешните тоалетни предлагат, и как немалко от съвременните апартаменти имат дори по две помещения с подобни функции. Сетих се и за живота в една съветска комуналка, за това, как няколко семейства, нерядко многодетни, споделят не просто една кухня и баня, но и една… тоалетна! Опитах се да си представя опашката пред нея всяка сутрин, да изчисля времето, необходимо да се добереш до заветната „институция“, и… оказа се, че други вече са го направили. Попаднах на изследване на „WaterAid“ – международна неправителствена организация, фокусирана върху водата, канализацията и хигиената по Света озаглавено „It’s No Joke: The State of the World’s Toilets“ за 2015 – „Не е шега: Състоянието на тоалетните по света“.
Едно от проучванията, което тази публикация (с шеговито заглавие, но всъщност със съвсем сериозен тон и фактология) предлага, е класация на топ 10 на местата с най-дълги опашки за тоалетни. Е, не точно пред „комуналката“, а навсякъде по Света.

Слава Богу, България я няма в топ 10! Сиреч, няма да ми се наложи да чакам дълго, за да облекча някои свои нужди. Пък и все пак – нали не живея в „комуналка“. Но забелязвам нещо странно – на 10-то място стои Русия. В тази необятна страна, да се налага да чакаш на опашка пред тоалетна? Странно…
Продължавам с горното изследване и попадам на следваща таблица:
„Worst of the best: toilet problems in developed countries Worst toilet access of developed countries: Russia“ – „Най-лошото от най-доброто: проблеми с тоалетните в развитите страни“. Най-лошият достъп до тоалетни в развитите страни: Русия“:

Винаги съм смятал, че този проблем засяга само развиващите се страни от Африка и Азия. Въпреки това, през 2015 г. международната организация WaterAid, която се занимава с проблеми, свързани с водата, нарича Русия най-лошата сред развитите страни в осигуряването на тоалетни на гражданите: 27,8% от руснаците не са имали достъп до вътрешни тоалетни. Е, и в България, 14% от населението са без сигурен достъп до вътрешна тоалетна, но Русия с почти 28%, води класацията с два пъти по-голям процент от нас тоалетни „au plain air“ (фр. – на чист въздух).
Аз, като един човек израснал в Соца съм закърмен със стиховете на Христо Радевски:
„Мен хулите не ме смущават,
врагът с които те покри –
аз знам, аз вярвам, че си права,
когато съгрешиш дори!“
В текста ставаше дума за „Партията“ с главна буква – за БКП „ръйш ли“, но тя и „Матушката“ е винаги права – как иначе!
Та реших да проверя в сигурни източници, това по-горе соросоидна пропаганда ли е, джендърска ли е?
Написах в търсачката „сортир в России“. И що да видиш – то, руски кенефи, то „сортири“ – бол! Някои от съветско време, та до днес! „Бяла спретната къщурка“… или как беше там? Е, не толкова бяла, и не толкова спретната, ама като си на зор!
Ма той Гуугъл е хамерикански! Гледам друго – „Новая газета“ – „30 000 000 россиян используют вместо туалетов выгребные ямы“ – „30 000 000 руснаци използват септични ями вместо тоалетни“. И на тия няма да им вЕрвам – и тия са „чуждестранен агент“! Лъжат като дърти… да не казвам какви!
Накрая стигнах аз до истината – до руски източници:
„Росстат посочи дела на руснаците без достъп до канализация.
Около 22,6% от населението на Русия няма достъп до централизирана канализация. Повечето от тези семейства използват септични ями, според проучване на Росстат за условията на живот в страната“
Друга руска медия пише:
„Сколько россиян до сих пор ходит в туалет на улице“ -„Колко руснаци все още ходят до тоалетната навън. Включително тези, които живеят в жилищни сгради“.
И прилага графики:

Скрийншот – https://t-j.ru/toilet-stat/
Двете графики ще оставя без превод и без коментар. Но ще коментирам третата, от същия източник:

А тя казва, че 1 на 1000 апартамента в градовете, 5 на 1000 къщи по селата, 15 на 1000 домове в града и 19 на хиляда по селата НЯМАТ ТОАЛЕТНА! Това отговарят респондентите – нямат! Та простичкия въпрос, който анкетьорите не са задали, но аз, като един любознателен и вечно търсещ човек питам, е: „Абе тия хора, къде облекчават физиологичните си нужди?“ И се сещам за няколко възможни отговора. Е, то и у нас подлезът на централна гара понамирисва, но пък да идват чак от Москва и Ленинград?!? Знае ли човек – Шенгенска виза да си извадиш, само и само да се освободиш? Не, не от режима – физиологичните си нужди да облекчиш.
Що пък не, май си струва?
Русия… Която в стремежа си да бъде велика империя и световен фактор, да бъде хегемон и да налага на останалите „Русский мир“, все още не е осигурила канализация на 22,6 % от жителите си! (разбирай – ходят в „сортира“ – в нужника на двора, точно както във времената, когато са ни „освобождавали“). „Освобождават“ и други народи, разбирай много от съседите си, най-често православни!?! Освобождават ги от всичко, което не е здраво закрепено за земята, вкл. и унитази! Не знаете, що е „унитаз“? Ами вижте кадрите, шък ако не се сетите, после ще обясня:
Кадри от филма „Зимна песен“ – реж. Отар Иоселиани (2015 г.)
И не само това – в 30,5% от болниците в Русия няма водопровод, в 52,1% – топла вода, в 41,1% – централно отопление, в 35% – канализация! И това през 2020 г. по данни на Сметната палата в Русия (цитирано от ТАСС)! Повтарям – Руската сметна палата!
А „унитаз“ на руски означава тоалетна чиния.
„От 116 865 сгради, предоставящи медицински грижи (амбулаторни и стационарни условия, кабинети на общопрактикуващи лекари, парамедици и акушери пунктове, фелдшерски станции, патологични отделения и др.), 35 618 сгради (30,5%) нямат течаща вода, 60 899 (52,1%) нямат топла вода, в 48 033 (41,1%) – централно отопление, в 41 220 (35%) – канализация (в 819 сгради канализационната система не работи), в 37 934 (32,5%) – телефонна комуникация.
Сградите не са достъпни за хора с увреждания. Така че, от 36 290 сгради (звена), предоставящи медицински грижи в амбулаторни и болнични условия, 16 955 сгради (47%) не са оборудвани с рампи за достъп на хора с увреждания и други, трудноподвижни, в 25 161 сгради (почти 70%) няма бутони за повикване на медицински персонал, който да придружи пациента и др.“
Това четем на стр. 30 в „Бюллетень Счетной палаты Российской Федерации, 2020, № 2. Здравоохранение“ (източник)– „Бюлетин на Сметната палата на Руската федерация, 2020 г., № 2. Здравеопазване“. Прилагам скрийншот:

МинЗдрав на Русия веднага реагирало, че Сметната палата не е права, защото броила всички сгради – и гаражи, и котелни помещения, и складове, които така или иначе нямали вода и отопление. А почти всички други всъщност имали. Може! Вèрвам им! Тя, Москва никога не лъже! Чудя се само, какви са тия статистици, дето не различават болница от гараж! Или амбулатория от котелно помещение! Всъщност знам ли, може на външен вид и да не се различават много, щом така са ги броили.
Но преди съвсем да им повèрвам, да направя една проста сметка. С малко друга статистика. Да видим колко са общо населените места в Русия. Четем:

Скрийншот от ru.wikipedia.org
Превеждам: градове – 1118, селища от градски тип – 1179 и села 153 157, от които 24 751 – необитаеми. Или обитаемите селища на територията на днешна Русия, включително многомилионните Москва, Санкт Петербург и още 13 града и стигайки до малките поселища някъде в Сибир, са общо 130 703. Излиза, че на всеки 100 населени места, в Русия се падат 89 „медицински“ сгради, включително гаражи и складове (по МинЗдрав). Ако наистина повярваме на Министерството на здравеопазването на Русия, че ⅓ от онези 116 865 сгради, всъщност не предоставят медицински грижи, и като си представя колко са „медицинските сгради“ в 15-те милионни градове в Русия (статистиката не казва), си представям, колко „медицински сгради“ има по градове и села в глухата провинция (без да броим гаражите и складовете)! Май много от населените места нямат дори селски здравен пункт. Не говоря за лекар – скапана барака дори нямат! Но пари за дронове, с които да тероризират цивилното мирно население на Украйна, имат! И да бомбардират украински болници – от къде накъде те да имат!
Споменах за болници и лекари, та се сетих. У нас, през лятото на 2025 г, специализантите (т.е. – новозавършили лекари, които все още трябва да придобият специалност, за което трябва да учат още минимум 4 години), получават около 2000 лева основна заплата. Протестират за повече пари и възможности, и с основание – подкрепям ги! 2000 лева са малко над 1000 евро месечно основна заплата. Те протестират „за бъдеще в България“. Аз бих добавил и „за бъдещето НА България“. Въпреки, че за бъдещето на България ще се погрижи един Тошко, дето доскоро разсмиваше българите. Не, нямам предвид Тодор Живков, както си помислихте. За друг Тошко говоря (чудя се, дали да не го напиша в малка буква?).
Та той ще осигури лекари за по 500 долара, колкото можела според него да си позволи Държавата. Аз вече знам и откъде ще ги намери. Ще му помогна, като цитирам статия на „Комсомольская правда“:
„През 2025 г. се планира стартирането на единна отраслова система за възнаграждение на медицинските работници. Основната й цел е да намали голямата разлика в заплатите между лекарите от различните региони. Това ще спомогне за намаляване на отлива на медицински специалисти от по-слабо заможните региони и територии.“
Уравниловка! Работиш, не работиш – уравниловка! Защото, видиш ли, имало голяма разлика в лекарските заплати из необятната руска земя. Защо ли се сетих и за „Системата Семашко“?
В същата статия се твърди, че доходите на хирурзите нараствали постоянно и през 2025 г. щели да бъдат средно 84 960 рубли (925 евро) на месец.
Цитират се и средните заплати на лекарите по градове и региони. Ще цитирам и аз някои от тях: Волгоград (над 1 милион жители, който май ще става Сталинград) – 59 109 рубли (650 евро), Екатеринбург (близо 1,5 милион жители) – 72 707 рубли (795 евро), Ростов-на-Дон (1,1 милиона) – 69 935 рубли (765 евро), Санкт-Петербург (над 5 милиона) – 81 596 рубли (890 евро), средният месечен доход на лекарите в Калининградска област е 63 981 рубли (700 евро). И разбира се в Московска област — 94 841 рубли месечно (1040 евро). Цели Хиляда евро бруто месечно! Аферим!
Видях Калининград и се замислих, ако този „военен трофей“ от Втората световна, окупиран и до днес, все още се казваше Кьонигсберг, както се е казвал векове наред до преди 80 години, колко ли щеше да бъде там заплатата на лекарите? 700 евро?
Та, ако Тошко е решил да докара лекари от Русия, държавата ще трябва да се бръкне с малко повече от 500 долара. Не много – малко повече. Друг е въпросът колко българи биха се съгласили да ги лекуват руски лекари. Да, да – вече чувам гласове за „високото ниво на съветската медицина“! Абе може и така да е, но не съм чул да има опашка от желаещи да отидат на лечение в Русия. Нито фирми, да осигуряват „медицински туризъм“ до там. Нищо, че е евтино …
Стига политика и икономика – говорехме за онази институция, носеща благозвучното наименование „нужник“, призвана да помага в нужда. Без значение – голяма или малка. Хвърлихме бегъл поглед върху медицинските учреждения в необятната руска страна, или по-скоро върху хигиената в тях. Но то – хигиената – се възпитава от ранна детска възраст, в семейството, в детската градина и в училището.
Сигурно ще изненадам много от вас, както бях изненадан и аз, когато разбрах, че един от водещите производители на домакински дезинфектанти в света, ежегодно организира конкурс с подаръци. Най-високо класираните 6 образователни институции в Русия (разбирай с най-скапаните кенефи) получават дезинфектанти за цяла година, както и ремонт на тоалетните в съответното училище. Благородна инициатива!
Десетки конкурентни училища подават кандидатурите си на уебсайта на Domestos – „http://доместос-школам.рф“ (изписва се на кирилица, защото не е ясно, колко от руските ученици, че и учители, биха се справили с латиницата). Изпращат се писма и снимки, в които участниците описват състоянието на тоалетните – в тях ремонти не са правени от години, няма прегради, плочките падат в помещенията и мазилката се руши. Но тоалетната на едно училище в Карелия, с дупка в пода изумява мнозина. И не случайно печели:

Снимка на спечелилата тоалетна (ако може да се нарече така) – изт. https://stolicaonego.ru/
Сигурно училището в Майкоп не е кандидатствало, защото сигурно щеше да спечели и то:

Училищни тоалетни в Майкоп. Красноярския край – изт. „Новая газета“
Гледам снимката на „Новая газета“ и си мисля – дали тази тоалетна, този нужник, е „джендър-неутрален“? Защото една друга „газета“ – „газета.ru“ цитира любимия на всички в Русия президент, който твърди, че все повече руски емигранти се завръщали у дома именно заради „джендър неутралните тоалетни“ в европейските училища:
„Според Путин все повече емигрирали руснаци, искат да се завърнат в родината си, включително заради джендър-неутралните тоалетни, близо до които „хора с традиционни ценности“ не могат да живеят.
„Имам нещо общо с това [завръщането на руснаци], подписвам съответните документи: все повече от тези, които са напуснали, искат да се върнат в родината си. Трудно е да се отглеждат деца в условията, които се създават в някои западни страни днес. Извинете, общи тоалетни за момчета и момичета, нещо такова. Това вече се е превърнало в нещо битово, ежедневно. <…> Много е трудно да живеят в такива условия хора с традиционни, нормални човешки ценности“, обясни президентът.“
Та се чудя, тия тоалетни в Карелия, в Майкоп, дали са „джендър-неутрални“ и дали „Доместос“ ще ги ремонтира „правилно“? Или все пак ще си останат традиционни? Щото ние уважаваме традициите си, ей!
Докато руските власти, в лицето на Президента Путин, говорят за „традиционни ценности“ и критикуват европейските тоалетни, хиляди руски училища все още нямат канализация. Звучи ви парадоксално? По-скоро това е горчивата ирония на времето, когато загрижеността за морала на децата звучи особено цинично на фона на факта, че много от тях трябва да се облекчават в „дупката“ на дворните уличните тоалетни, и то през XXI век. Но да беше проблемът само в тоалетните. Защото за разлика от лошата Европа, в Русия си имат „не-джендър“ тоалетни – за момченца и за момиченца:

Не знам колко от вас, се виждали подобни. Не че подценявам читателите, но за да не ви объркат надписите на вратите, ще поясня – „М“ е за „мадами“, а „Ж“ – за „жентълмени“. Или май бъркам…?
По данни за Проекта „Если быть точным“, почти една трета от училищата в Русия се нуждаят от основен ремонт, като някои дори са опасни за престой в тях. Общо 6000 училищни сгради в Русия нямат канализация, 5600 нямат течаща вода, а 5000 нямат централно отопление.
В някои региони ситуацията е много по-лоша: 8% от селските училища в Дагестан са в окаяно състояние, по 6% в Якутия, Тува, както и 6% от градските училища в Чечения и Еврейската автономна област. Повече от половината училищни сгради в селата в Якутия, Дагестан, Тува и др. през 2022 г. не са имали вода и канализация. Има училища, в които температурата в помещенията не се повишава над 10 градуса. (Сигурно затова и много от тях „доброволно“ отиват на фронта в Украйна – та белким се сдобият с някой военен трофей – я мивка, я „унитаз“! Не за себе си, а в помощ на местното училище).
Около 9% от училищата са изградени от дърво – не само с дървени покриви, но и с дървени стени. Това е един от най-неподходящите материали за образователни институции, с висок риск от пожар. Повечето от дървените училища са селски, в осем района на Сибир и Далечния север, над 50% от училищата са „дървени“. В някои региони делът на такива сгради също е голям дори и в градовете: Якутия (26%), Ненецкият автономен окръг (23%) и Тива (21%).
Започнахме с нужници, минахме през болници и училища. Накрая, ще завършим в Хамлетовия въпрос. Не, не онзи изтъркан от употреба лаф: „Да бъдеш, или да не бъдеш“. За обикновения руснак май въпросът е друг – „Геополитика или…тоалетни?“ „Русский мир“, в комплект с кенефи и „медарки“? Да си най-великата нация в Света, или просто – да се облекчиш като Човек! И да се освободиш от манията си за величие.
И май, руснакът избира първото, което в комбинация с адекватно количество изпит алкохол има драматични последици – добре наквасил се руснак се озовал… във фекална яма в центъра на Мурманск! Колко дълго е лежал там, не става ясно, но когато го потърсили, вече било късно! Не вярвате? Ето репортаж от мястото:
А ако потърсите информация по темата в нета, ще видите, че случаят не е изолиран. Напротив!
А „медарки“ има дори в Москва, столицата на Матушката. Но… дано да не сте на близо!
„В Москве взорвался говновоз“
И накрая – руска иновация! Не, не компютър, не смартфон, нито дори автомобил. Те тия работи не ги могат! Но могат друго:
Е, хайде стига толкоз, че нещо много се размириса…